Activiteit
- Discipline
- beeldende vorming, kunst & technologie
- Vermogen
- creƫren, reflecteren
- Kerndoelen
- Kerndoel 55: Reflecteren
- Locatie
- Makersbase
- Niveau
- groep 7, 8
- Vorm
- Geschikt voor het regulier onderwijs;
- Groepsgrootte
- Max. 30 deelnemers , min. 1 begeleiders
- Type
- Clinic/workshop
- Werkvorm
- Actief
- Periode
- Vanaf 24-08-2026 tot 23-07-2027
- Duur
- 90 minuten
Inhoud
Hoe ontwerp je een product dat niet eindigt op de afvalberg? In deze workshop staat ontwerpstrategie centraal: leerlingen ontdekken hoe doordacht en duurzaam ontwerpen bijdraagt aan een duurzame toekomst. Door zelf een prototype te maken, ervaren ze hoe hun ontwerpkeuzes, van materiaal tot constructie, direct invloed hebben op hergebruik, recycling en afvalreductie.
De workshop begint met een verkenning van natuurlijke hulpbronnen en veelgebruikte materialen zoals plastic, metaal, hout en glas. Leerlingen onderzoeken uit welke materialen alledaagse producten zijn opgebouwd en denken na over hoe je deze slim kunt gebruiken, scheiden of hergebruiken bij het ontwerpen van nieuwe producten. Daarbij maken ze kennis met het concept van de circulaire economie: een economie waarin producten en materialen steeds opnieuw worden gebruikt, in plaats van te eindigen als afval.
Daarna gaan de leerlingen zelf aan de slag. Ze ontwerpen en bouwen een prototype van een bestaand product, waarbij ze gekleurd papier gebruiken om verschillende materialen te representeren. Zo worden ontwerpkeuzes visueel en tastbaar: welke materialen zijn er nodig, hoe zijn ze gecombineerd, en wat betekent dat voor hergebruik?
Tot slot testen de leerlingen hun ontwerp op demontage. Hoe makkelijk zijn de materialen weer van elkaar te scheiden? Wat zegt dat over de milieubelasting van het product? Door deze praktische aanpak ervaren ze hoe ontwerpkeuzes direct invloed hebben op duurzaamheid en hoe je als ontwerper het verschil kunt maken.
Deze workshop past binnen onderwijsthema's als duurzaamheid, maken, design, techniek of wereldoriëntatie.
Toelichting competenties en kerndoelen:
- Inzicht in grondstoffen en materiaalgebruik
- Creativiteit met verschillende materialen en technieken
- Ruimtelijk inzicht
- Probleemoplossend vermogen
Kerndoel 39 De leerlingen leren met zorg om te gaan met het milieu.
Kerndoel 44 De leerlingen leren bij producten uit hun eigen omgeving relaties te leggen tussen de werking, de vorm en het materiaalgebruik.
Kerndoel 45 De leerlingen leren oplossingen voor technische problemen te ontwerpen, deze uit te voeren en te evalueren.
Kerndoel 55 De leerlingen leren op eigen werk en dat van anderen te reflecteren.
Wat wordt er gevraagd van de leerkracht:We vragen de leerkracht actief betrokken te zijn bij de workshop om leerlingen pedagogisch te begeleiden.
Uitvoering door:Makerscoach
Benodigdheden:Alle materialen zijn aanwezig in de Makersbase.
Kosten
- Kosten
- € 225,00 per activiteit
- Volledige workshop bij de Makersbase (120 minuten) €260,-
De hele les vindt plaats bij de Makersbase en wordt volledig verzorgd door een van onze workshopbegeleiders. - Lesplan + workshop bij de Makersbase (90 minuten) €225,-
De docent geeft zelf een voorbereidende les op school aan de hand van een door ons aangeleverd lesplan. Daarna komen de leerlingen naar de Makersbase voor een verkorte workshop waarin ze aan de slag gaan met de opgedane kennis. - Acceptant CJP
- Ja
Toelichting op de kosten:
| Kostprijsberekening | bedrag | eenheid | toelichting | |
| Activiteit | € 225,00 | per activiteit | ||
| De workshop kan op twee manieren aangeboden worden:
| ||||
Ben je al bekend met:
De Nassauwandeling - Waar is Filips Willem?
Stedelijk Museum Breda
Niveau
Werkvorm